Šta kažu naši kupci
Kompleti za video nadzor sastoje se od kamera, uređaja za snimanje i obradu podataka i napajanja. U skladu sa potrebama i zahtevima vrši se izbor opreme određenih karakteristika za komplet video nadzor.
Presudni faktori koji imaju uticaj kada birate kompletan video nadzor su potrebe snimanja, kompleksnost instalacije, tip kamere, tip uređaja za snimanje podataka, stepen podešavanja sistema, mogućnosti koje sistem pruža korisniku, oblast primene i dozvoljeni budžet.
Šta sve sadrži komplet video nadzor?
Kompleti za video nadzor poseduju sledeće komponente:
1. Komplet kamere za video nadzor
Kamere koje se najčešće koriste poseduju IP, odnosno to su kamere koje su konrolisane i šalju podatke putem IP mreže. IP kamere nude rezolucije od 1 do 5 megapiksela (najnoviji sistemi i do 12 megapiksela) i time obezbeđuju neverovatno čistu sliku, naspram npr. analognih kamera koje imaju dosta manje rezolucije senzora i jasnoću slike. IP kamere nude napredne mogućnosti u odnosu na analogne.
Neki od tipova i oblika kamera za video nadzor su Dome, Bullet, C-mount, infracrvene/noćne kamere, bežične kamere, varifokalne kamere.
Izbor kamere zavisi od toga kako je koncipiran kompletan video nadzor i sa kojim uređajem za snimanje podataka se uparuje. Dodatno, da li su za spoljnju ili unutrašnju upotrebu, dnevno i/ili noćno snimanje, fiksnu ili promenljivu udaljenost, koja je vrsta napajanja.
2. Uređaji za snimanje video zapisa
Uređaji za snimanje video zapisa su sledećih tipova: DVR (digital video recorder), NVR (network video recorder) i hibridni model.
DVR snima video direktno sa kamere i potom ga procesuira i snima na samom uređaju. S druge strane, NVR uređaji samo snimaju video sa IP kamera i smeštaju ga na disk, a dekodiranje videa se vrši već na kameri.
Ove dve vrste uređaja koriste i različite tipove kamera kao izvor podataka.
NVR snimač se povezuje sa IP kamerama putem mrežnog kabla i to je IP video nadzor komplet, dok DVR koristi koaksijalne kablove za vezu sa kamerom, a koaksijalni kablovi su skuplja i kabastija opcija od mrežnog kabla.
NVR nudi veće rezolucije, ali DVR komplet video nadzora je cenovno povoljnija varijanta.
Kod DVR sistema se svaka kamera povezuje istovremeno i sa blokom za napajanje i sa DVR uređajem, dok NVR video nadzor komplet koristi jedan kabl za slanje napajanja i podataka i time je jednostavniji za povezivanje, iako kompleksniji.
Koji brend kompleta za video nadzor odabrati?
Poznati proizvođači kompleta za video nadzor su Dahua i Hikvision.
S jedne strane, Hikvision komplet za video nadzor nudi više izbora kod objektiva kamere, dok su po pitanju softvera slični sa karakteristikama poput integracije alarma, prepoznavanja lica i pokreta, obrade videa. Dahua video nadzor kompleti su nešto povoljniji, iako su sjajnog kvaliteta.
Obe kompanije nude besplatne aplikacije za pametne telefone kojima možete pristupiti vašem komplet sistemu video nadzora. U svakom slučaju, i Hikvision i Dahua komplet video nadzor su profesionalci u svom domenu poslovanja, a njihovi proizvodi nemaju konkurenciju. Pitanje je nijansi koje odlučuju pri izboru jednog od ova dva brenda.